Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij

Holtery EKG

Jest 14 produktów.

Pokazano 1-14 z 14 pozycji

Aktywne filtry

Kiedy wykonać EKG metodą Holtera?

 

Jednym z podstawowych badań w diagnostyce problemów kardiologicznych jest badanie EKG. Ocenia ono pracę serca i pomaga w wykrywaniu licznych nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Często, zwłaszcza w przypadku epizodycznych problemów pacjenta, tradycyjne spoczynkowe EKG wykonywane w placówce medycznej musi zostać rozszerzone. Idealnie nadaje się to tego długotrwały zapis EKG metodą Holtera. Umożliwia on przeprowadzenie diagnostyki pracy serca pacjenta w trybie ambulatoryjnym. Co najważniejsze badanie to może trwać od 24 godziny do nawet 7 dni. Daje to pełniejszy obraz wszystkich dynamicznych zmian i wahań zachodzących w pracy mięśnia sercowego, zarówno podczas normalnego funkcjonowania, pracy czy nawet snu. Wiele z tych zaburzeń jest nie do wykrycia w standardowym, kilkusekundowym zapisie EKG.

W jakich przypadkach używa się Holtera EKG ?

 

  • Podstawowym wskazaniem są problemy kardiologiczne, np. omdlenia czy kołatania serca zwłaszcza występujące epizodycznie. Są one bowiem bardzo trudne do wykrycia w trakcie spoczynkowego EKG
  • Ocena efektów leczenia. Porównuje się wtedy zapisy badania wykonanego przed wdrożeniem terapii i po
  • Ocena działania rozrusznika serca
  • Obserwacja wrodzonych wad serca
  • Monitorowanie pacjenta po zawale serca
  • Napady duszności
  • Bóle w klatce piersiowej

 

Przebieg badania

Diagnostyka przy użyciu holtera EKG jest całkowicie nieuciążliwa dla pacjenta. Jest to badanie bezbolesne i nieinwazyjne, które w żaden sposób nie wpływa na rytm życia. W zależności od tego jakiego rejestratora zapisu użyjemy: 3 kanałowego, 7 kanałowego czy 12 kanałowego, przykleja się odpowiednią ilość elektrod na klatkę piersiową. Sam rejestrator Holtera montuje się na pasek bądź na szyję. Cały sprzęt pozostaje na swoim miejscu przez co najmniej 24 godziny. W wyjątkowych przypadkach może to trwać kilka dni. Ważne jest, by osoba badana prowadziła przez ten czas standardowe aktywności, takie jak na co dzień. Dobrze by pacjent poszedł do pracy, a nawet uprawiał sport, o ile jest to częścią normalnego dnia pacjenta. Do tego bardzo ważne jest, by zapisywać czy nastąpiły jakieś omdlenia, zasłabnięcia czy zawroty głowy, by dokładnie sprawdzić zapis w czasie ich trwania.

Jedynymi ograniczeniami pacjenta w czasie użytkowania aparatu jest zakaz kąpieli czy brania prysznica. Nie należy też używać koców elektrycznych czy korzystać z sauny. Po upływie czasu badania sprzęt jest zdejmowany, a cały zapis zgrywany na komputer.

Niewątpliwą zaletą badania przeprowadzanego tą metodą jest długość zapisu wstęgi EKG. Tradycyjne badanie EKG rejestruje jedynie kilka sekund z pracy serca. Nawet wykonując badanie EKG aparatem wyposażonym w funkcję długiego zapisu (w aparatach EKG ASPEL czy elektrokardiografach BTL nazywa się ta funkcja „zapis LONG”). Dopiero podczas monitorowania pacjenta przez dobę czy dwie można zaobserwować niektóre nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśnia sercowego.

Kolejnym atutem jest forma przeprowadzenia badania przy użyciu holtera EKG. Podczas wykonywania naturalnych i codziennych czynności mogą uwidocznić się przyczyny pewnych problemów kardiologicznych. Zdarza się, że dopiero wysiłek, forma pracy czy stres stają się bezpośrednią przyczyną zaburzeń, których nie da się zbadać przy spoczynkowym EKG w szpitalu czy przychodni.

Zalety badania metodą Holtera EKG:

Pacjenci chwalą też sobie możliwość diagnostyki w formie ambulatoryjnej we własnym domu, czy łóżku.
Ostatnio popularne są Holtery EKG z możliwością transmisji sygnału EKG  live bezpośrednio do ośrodka monitorującego. Innym plusem telemedycyny w przypadku Holter jest przypadek gdy ośrodek zdrowia w którym pacjent miał założony rejestrator, nie zatrudnia kardiologa bądź po prostu nie opisuje się tam badań Holtera EKG, wysyła się wyniki badania do ośrodka z kardiologiem, gdzie zostaną odczytane przez specjalistę znajdującego się wiele kilometrów od pacjenta.

Holtery EKG - ekg24.pl - oprogramowanie, rejestratory, akcesoria