Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij
Co to jest standard HL7 i jak go wykorzystać EKG?
Opublikowane przez      02/28/2023 16:00:20    Komentarze 0
Co to jest standard HL7 i jak go wykorzystać EKG?

Czym jest standard HL7

Health Level Seven to nic innego jak standard cyfrowej wymiany informacji pomiędzy środowiskami medycznymi. System opracowany został w 1987 roku w Stanach Zjednoczonych przez organizację o tej samej nazwie. Jeśli chodzi o Europę to system ten pierwszy raz przetestowano w Niemczech w 1993 roku, kiedy to pojawiła się pierwsza filia organizacji Health Level Seven na naszym kontynencie. Celem organizacji jest rozwój technologii umożliwiającej wymianę informacji klinicznych, finansowych i administracyjnych między systemami informatycznymi w ochronie zdrowia. 

Przesyłanie informacji ze sprzętu medycznego do bazy danych

Najważniejszym standardem HL7 jest zapewnienie łączności pomiędzy medycznymi systemami informatycznymi. W środowiskach ochrony zdrowia funkcjonuje wiele popularnych systemów informacji m.in.: radiologicznej (ang. Radiology Information System – RIS), laboratoryjnej (ang. Lab Information System – LIS) oraz informacji szpitalnej (ang. Hospital Information System – HIS). Wszystkie te programy oparte są na różnej specyfice oraz funkcjonalności i używalności. Zadaniem HL7 jest scalić oraz ujednolicić te systemy i sprawić, żeby stały się bardziej przejrzyste. Ma to ułatwić lekarzom i szpitalom wymianę informacji medycznych, zlecanie pacjentom konkretnych badań online, przesyłanie wyników badan, dostęp do dokumentacji medycznej itp. 

HL7 wykorzystuje XML jako formę zapisu struktury i semantyki dokumentów klinicznych w celu ich wymiany. Po raz pierwszy zaprezentowany został  na walnym zgromadzeniu we wrześniu 1998 roku w Stanach Zjednoczonych. W listopadzie 2000 roku standard HL7 został zaakceptowany przez ANSI (Amerykański Narodowy Instytut Normalizacji) Warto dodać, że W Stanach Zjednoczonych standardu HL7 używa obecnie ponad 90 % placówek. 

Zastosowanie HL7 w polskich placówkach ochrony zdrowia

Do Polski HL7 dotarło dopiero w 2017 roku, głównie dzięki działaniom Centrum e-zdrowie. Polska stała się wówczas jednym z państw stosujących ustandaryzowaną elektroniczną dokumentację medyczną i zwiększyła poziom informatyzacji procesów wymiany danych medycznych.

Cechy systemu HL7:

Trwałość – dokument istnieje w niezmienionej postaci przez okres wymagany prawnie.

Odpowiedzialność – dokument jest przechowywany przez osobę lub instytucję, która jest do tego wyznaczona.

Możliwość autentykacji – dokument jest zbiorem informacji, który jest przeznaczony do autentykacji.

Całkowitość – autentykacja dokumentu klinicznego dotyczy jego całości i nie może dotyczyć jego części  bez pełnego kontekstu tego dokumentu.

Czytelność dla człowieka – dokument kliniczny jest czytelny dla człowieka, kiedy jego zawartość może być czytelnie wyświetlona przez odbiorcę dokumentu w standardowej przeglądarce internetowej.

Kontekst – dokument kliniczny definiuje domyślny kontekst swojej zawartości 

Standard HL7 a aparaty EKG

Również lekarze oraz producenci elektrokardiografów starają się dostosowywać do nowoczesnych wymagań cyfrowego świata. Na rynku pojawia się coraz szersza gama modeli aparatów EKG, oferujących standard HL7 w swoim oprogramowaniu. Należą do nich m.in.:

String Opus 1

String Opus Mini

Aspel AsCARD Grey v.07.305

Edan SE-1200 Express

Schiller CARDIOVIT FT-1 

Aktualnie HL7 oferowane jest przez producentów w elektrokardiografach z półki Premium. Jednak biorąc pod uwagę bardzo szybki rozwój technologii oraz cyfryzację przenikającą do coraz szerszych aspektów naszego życia, system HL7 może być już niedługo oferowany w znacznie bardziej budżetowych i podstawowych modelach.

Zostaw odpowiedź